پکیج تصفیه فاضلاب کشتارگاه

پساب کشتارگاهی ناشی از کشتار حیوان و شستشوی لاشه، چربیها، خون، مایعات و جامدات مرتبط می باشد و شاخص های شیمیایی آن شباهت هایی با  فاضلاب دارد  اما از غلظت و BOD,COD بسیار بالاتری برخورداراست. این نوع فاضلاب ها از مواد آلی تشکیل شده اند و حاوی مواد معلق و جامد بسیار زیادی هستند. از مهمترین شاخصهای آلودگی فاضلاب این صنایع بالا بودن مقادیر COD، BOD، TSS، رنگ و کدورت و آلاینده های میکروبیست . این فاضلاب ها در صورت ورود به مجاری آبهای سطحی به سرعت تولید بوی نامطبوع خواهند کرد و آلودگی شدیدی را متوجه محیط زیست و موجودات پیرامون آن می کنند.

مشخصات فاضلاب کشتارگاه

·         در گروه فاضلاب بهداشتی جای دارد.

·         دارای مقادیر زیادی خون است.

·         میزان COD و BOD5 آن نسبت به فاضلاب خانگی بسیار بالا است.

·         این فاضلاب در اثر شستن و  باز کردن شکم حیوانات شامل خون، مواد جامد، پوست و ذرات چربی حاصل می‌شود.

·         شست و شوی سالن، تجهیزات و سکوی باربری از دیگر مواردی است که باعث ایجاد فاضلاب کشتارگاه خواهد شد.

می‌توان گفت یکی از خطرناک‌ترین فاضلاب‌ها از نظر زیست محیطی پساب کشتارگاه است. این پساب‌ها حاوی مقادیر خطرناکی ترکیبات آلی، نوترینت و میکروارگانیزم‌های پاتوژن هستند که موجب آلوده شدن منابع آبی می‌شوند. از همین رو استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب کشتارگاه لازم و ضروری است.

تصفیه فاضلاب کشتارگاه

در ابتدای خط جریان تصفیه ضروری است آشغالگیرهای درشت استفاده شود. این امر به منظور تضمین عدم ورود ذرات ناخالصی مانند موها، پرها و قسمت های دور ریز حیوانات ذبح شده به سیستم تصفیه و جلوگیری از آسیب تجهیزات مکانیکی می باشد.

غالباً بعد از آشغالگیرهای دانه درشت پمپ های خرد کننده قرار می گیرند که فاضلاب را از چاهک جمع آوری به واحد بعدی پمپاژ می کنند. بعلاوه پمپ های خرد کن با کاهش اندازه ذرات ناخالصی موجب تامین حفاظت بیشتر (تجهیزات مستقر در پایین دست جریان) می شوند.

فاضلاب کشتارگاه ها حاوی مقداری روغن و چربی است و می توان انتظار داشت که وقتی این مقدار با خون و ذرات ریز معلق مخلوط می شود، کف تولید شود. در صورت عدم توجه به بهداشت و نظافت تصفیه خانه مخلوط این مواد به راحتی منجر به تولید بوی بد می گردد. میزان چربی و روغن به ویژه خون نیاز به هوادهی در فرایندهای هوازی را به طور قابل ملاحظه ای افزایش می دهد. در کشتارگاه های بزرگتر، عملیات انعقاد و لخته سازی و به دنبال آن شناورسازی هوای محلول برای حذف این دو آلاینده فاضلاب به کار گرفته می شوند.

منعقد کننده هایی نظیر نمک های آلومینوم یا آهن، به طور موفقیت آمیزی برای کمک به حذف ذرات معلق استفاده شده اند. بعلاوه با طراحی مناسب سیستم شناورسازی با هوای محلول می توان حدود 60% یا بیشتر نیتروژن،O&G و SSفاضلاب را حدف نمود.

تصفیه خانه فاضلاب، به طور پیوسته فاضلاب دریافت نمی کند و فرایند انعقاد- لخته سازی- شناورسازی ممکن است در جریان توقف عملیات کشتارگاه، متوقف شده و دوباره با تولید فاضلاب، مجدداً شروع به کار نمایند. راه حل این موضوع، ایجاد یک مخزن کوچک نگه داری پساب، به عنوان متعادل ساز می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت مهاب مراجعه نمایید.